Macaron με Nucrema ION
![Macaron με Nucrema ION](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/uploads/2021/01/Macaron_Nucrema02.jpg)
12
80'
Χρόνος εκτέλεσης
Βαθμός δυσκολίας
Βαθμολογία Συνταγής
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
250 Ψήφοι
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1b.png)
Βαθμολογήστε τη συνταγή
Macaron με Nucrema ION
![heart](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/heart.png)
Προσθήκη
στα αγαπημένα
Συστατικά
- 3 ασπράδια
- 1 πρέζα αλάτι
- 60 γρ ζάχαρη κρυσταλλική
- 70 γρ αμυγδαλόψυχα
- 160 γρ ζάχαρη άχνη
- 20 γρ κακάο ΙΟΝ
- Για τη γέμιση
- 300 γρ. Nucrema ION
- 50 γρ. κρέμα γάλακτος
Μέθοδος
- 1.Εκτέλεση για τα macaron. Βάζουμε στο mixer τη ζάχαρη άχνη την αμυγδαλόψυχα το κακάο τα χτυπάμε με τους κοφτές μέχρι να γίνουν όλα τα υλικά μας πούδρα. Κοσκινίζουμε το μείγμα 2 με 3 φορές .
- 2.Βάζουμε στον κάδο του mixer τα ασπράδια και αρχίζουμε να τα χτυπάμε με σύρμα, προσθέτουμε το αλάτι και σιγά σιγά την ζάχαρη την κρυσταλλική. Χτυπάμε μέχρι η μαρέγκα μας να κάνει κορυφές.
- 3.Προσθέτουμε το μισό μείγμα από το κακάο και ανακατεύουμε με μια σπάτουλα απαλά. Αφού ομογενοποιηθεί προσθέτουμε και το υπόλοιπο και κάνουμε την ίδια διαδικασία.
- 4.Σε ένα ταψί βάζουμε λαδόκολλα. Βάζουμε το μείγμα σε μια σακούλα ζαχαροπλαστικής και κόβουμε τα macaron σε κύκλους αφήνοντας μια απόσταση από το ένα στο άλλο.
- 5.Χτυπάμε το ταψί με τα macaron δυνατά για να φύγει από μέσα ο αέρας. Τα αφήνουμε να ξεκουραστούν για 10 λεπτά.
- 6.Ψήνουμε στους 175 για 15 λεπτά .
- 7.Αφήνουμε να κρυώσουν.
- 8.Για την γέμιση: Βράζουμε την κρέμα. Περιχύνουμε την nucrema ΙΟΝ και ανακατεύουμε δυνατά με ένα σύρμα. Βάζουμε το μείγμα σε σακούλα ζαχαροπλαστικής και γεμίζουμε τα macaron.
Macaron με Nucrema ION
Προσθήκη
στα αγαπημένα
![heart](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/heart.png)
Προσθήκη
στα αγαπημένα
Βαθμολογία Συνταγής
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
250 Ψήφοι
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1b.png)
Βαθμολογήστε τη συνταγή