Τάρτα σοκολάτας με μπανάνες και Nucrema ION
![Τάρτα σοκολάτας με μπανάνες και Nucrema ION](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/uploads/2021/01/tarta_sokolatas_bananes_pralina.jpg)
8
45'
Χρόνος εκτέλεσης
1/5
Βαθμός δυσκολίας
Βαθμολογία Συνταγής
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
250 Ψήφοι
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1b.png)
Βαθμολογήστε τη συνταγή
Πιάτο : Κέικ, τάρτες & τσουρέκια
Συστατικά : φουντούκια, αλάτι, αλεύρι, άχνη ζάχαρη, βούτυρο, ζάχαρη, ΙΟΝ Κακάο, ΙΟΝ Κουβερτούρα Κλασική, λεμόνι, μπανάνα, ION Nucrema, πορτοκάλι, αβγά
Σχετικά με το Σεφ :
Μίκα Παντελάκη
Τάρτα σοκολάτας με μπανάνες και Nucrema ION
![heart](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/heart.png)
Προσθήκη
στα αγαπημένα
Συστατικά
- Υλικά για την τάρτα
- 230γρ βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου
- 100γρ ζάχαρη άχνη
- 300γρ αλεύρι
- 50γρ κακάο ΙΟΝ
- 1 αυγό
- 1 πρέζα αλάτι
- ξύσμα από μισό λεμόνι και μισό πορτοκάλι
- Υλικά για τη γέμιση
- 3 αυγά
- 1 1/2 μπανάνα σε λεπτές διαγώνιες φέτες
- 150γρ ζάχαρη
- ξύσμα από 1 πορτοκάλι
- 100γρ βούτυρο λιωμένο
- 110 γρ κουβερτούρα ΙΟΝ ψιλοκομμένη
- 50γρ αλεύρι
- 150γρ Nucrema ΙΟΝ
- Αν θέλω μπορώ να προσθέσω και λίγα χονδροκομμένα φουντούκια
Μέθοδος
- 1.Εκτέλεση για την τάρτα: Χτυπάω στο μίξερ με το φτερό το βούτυρο μαζί με τα ξύσματα. Μόλις αφρατέψει καλά προσθέτω την άχνη και έπειτα το αυγό (αφού το έχω χτυπήσει λίγο με το αλάτι).
- 2.Τέλος προσθέτω το αλεύρι και το κακάο ΙΟΝ. Απλώνω σε μια ταρτιέρα περίπου 1εκ πάχος, και κάνω τρύπες με ένα πιρούνι.
- 3.Ψήνω στους 170 για 15-18 λεπτά με βάρος (λαδόκολλα πάνω από το ζυμάρι και φασόλια η ρεβίθια), έπειτα αφαιρώ το βάρος και ψήνω άλλο τόσο μέχρι η τάρτα μου να είναι σχεδόν έτοιμη.
- 4.Εκτέλεση για τη γέμιση: Χτυπάω με το σύρμα(η στο μίξερ)τα αυγά με την ζάχαρη και το ξύσμα να αφρατέψουν καλά. Ρίχνω το λιωμένο βούτυρο στην σοκολάτα και ομογενοποιώ.
- 5.Τέλος τα κάνω ένα με το μείγμα των αυγών και προσθέτω το αλεύρι. Τοποθετώ τις φέτες μπανάνας στην βάση της τάρτας, ρίχνω την γέμιση και ξανά τις υπόλοιπες μπανάνες.
- 6.Με ένα πιρούνι σκορπίζω την πραλίνα στην τάρτα να πάει παντού και να κάνει ”γραμμές”. Ψήνω για 8-9λεπτά στους 190 βαθμούς. Η γέμιση μας θέλουμε στο κέντρο να είναι λίγο υγρή σαν σουφλέ.
Τάρτα σοκολάτας με μπανάνες και Nucrema ION
Προσθήκη
στα αγαπημένα
![heart](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/heart.png)
Προσθήκη
στα αγαπημένα
Βαθμολογία Συνταγής
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
250 Ψήφοι
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1.png)
![](https://ion.gr/ionsweets/wp-content/themes/ionsweets/assets/images/star1b.png)
Βαθμολογήστε τη συνταγή